NÄR: Lördagen den 7 december, tid: 10.00 – 14.00
VAR: Chaufförvägen 29, 831 48 Östersund
Ett år går snabbt och nu är det äntligen dags för Öppet hus hos oss på Woolpower igen. Sedan starten 1969, för 50 år sedan, har vi producerat svensktillverkade underställ och strumpor här i vår fabrik. Kom och titta bakom kulisserna och lär dig allt om våra material, hur du ska klä dig varmt och lär känna några av personerna som tillverkar plaggen.
Under dagen kommer vi att ha bra julklappserbjudanden i butiken och många roliga aktiviteter både inne och ute.

Prova på att sy en egen Crewneck 200 (OBS! Begränsat antal platser)
Vi ser våra produkter som hantverk och vi är stolta över de plagg vi producerar. Sömmerskorna flyttar mellan de olika symaskinerna och är sin egen kvalitetskontrollant. Därför är namnetiketten ett kvalitetssigill samtidigt som det ger oss möjlighet att förstå att det finns en människa bakom varje plagg.
Som en del av vårt 50-års firande kommer du i år få den unika chansen att sy din egen Woolpower-tröja med namnetikett och allt. Med stöttning av våra erfarna sömmerskor kommer du att få sy en Crewneck 200.
Klicka på knappen för att fylla i anmälan.
Fina erbjudanden i fabriksbutiken.
Passa på att köpa julens varmaste klappar till både stora och små. Denna dag har vi extra fina erbjudanden i vår butik.
Woolpower Dip – Mini.
Vårt unika material med ullfrotté för snabbt bort fukt och får kroppen att kännas torr och varm igen. Testa själv genom att stoppa ner fötterna i iskallt vatten för att sedan ta på dig sockar direkt på dina blöta fötter. Hur snabbt tror du att du får tillbaka värmen igen?
Outdoor Camp med Simon Jaktlund.
Konceptet som blivit en succe! Kom och häng med Simon Jaklund och hans team kring Outdoor camp. Här kan du bland annat testa på att tälja eller att klyva ved med yxa.
Familjebushcraft och musikunderhållning med KÅDA.
Gör din egen pilbåge eller stäm upp i sång och dans tillsammans med Emil Eklöv på KÅDA.
Pysselverkstad i fabriken tillsammans med Spilloteket.
“Gör vad du vill med Woolpower spill och kanske nå’t juligt därtill!”
Guidade rundvandringar i fabriken.
Under hela dagen kör vi regelbundna guidningar i fabriken. Se hur hela vår produktion går till från garn till färdigt plagg.
Kaffe och varm saft över öppen eld med Big Lake Coffee.
Sätt dig ner en stund och njut framför brasan med en kopp med riktigt fint hantverkskaffe från vår lokala kaffeproducent Big Lake Coffe.
Kom och Tova med Åsa Ganell.
Vad sägs om att göra ett par Handledsvärmare, ett pannband, juldekorationer eller fodral till mobil, Ipad eller kanske ett par glasögon? Bara fantasin sätter stopp.
ÖSK Parasport säljer korv med bröd och dryck där vinsten går till föreningen.
Stilla suget i magen med en korv med bröd. ÖSK Parasport kommer hålla i försäljning och vinsten går till dem.
Klappa Jämtlandsfåren som är på plats och visar upp sin fina ull.
Jämtlandsfåret är en korsning mellan Merino, Svea och finullsfår. Det är den ras som har finast ullfiber i Sverige och kan liknas vid Merinofårens kvalitet. Fåren från Hägra gård kommer finnas på plats för att bli klappade.